Oświadczenie o pożarze w zakładzie Italmatch Polska z 19 na 20 sierpnia 2017 r.

W nocy z 19 na 20 sierpnia 2017 r. podczas normalnej pracy zakładu Italmatch Polska miał miejsce wypadek polegający na zapaleniu się bębna (stalowej beczki) wypełnionej białym fosforem. Obecni przy wypadku pracownicy Zakładu natychmiast podjęli stosowne środki izolujące ognisko pożaru, a gdy możliwości jego ugaszenia przekroczyły siły pracowników, wezwali oni na pomoc Państwową Straż Pożarną. Straż pożarna w bez problemu uporała się z pożarem i zakończyła akcję o godzinie 2:37 w nocy. W wyniku wypadku nie ucierpiała żadna osoba. Pragniemy zaznaczyć, że pracownicy Italmatch Polska, służby Zarządzania Kryzysowego, Straż Pożarna, Ratownictwo Chemiczne oraz Policja ćwiczyły wielokrotnie temu podobne akcje ratownicze podczas manewrów i ćwiczeń terenowych w Zakładzie. Naszym pracownikom dziękujemy więc za zachowanie zimnej krwi i wzorcowe zastosowanie trenowanej wielokrotnie procedury bezpieczeństwa przewidzianej na taką okoliczność, a służbom ratowniczym za szybką reakcję i nieocenioną pomoc! Obecnie (20 sierpnia, popołudnie) na terenie zakładu prowadzone są prace naprawcze i wyjaśniające.

Pragniemy jednocześnie stanowczo zdementować, że pożar miał miejsce w Zakładach Azotowych Chorzów SA. Zakłady Azotowe Chorzów SA to odrębny podmiot, który jest partnerem biznesowym i sąsiadem spółki Italmatch Polska, lecz nie ma nic wspólnego z zaistniałym incydentem.

W osobnym oświadczeniu poinformujemy odniesiemy się do samej akcji służb ratunkowych i pogłosek o rzekomym zagrożeniu zdrowia wynikającym z emisji dymu.